swagbabygirl1234 swagbabygirl1234
  • 13-01-2016
  • Mathematics
contestada

How do you find the unit rate for $7.40 for 5 pounds
I need step by step

Relax

Respuesta :

Billymkhoi
Billymkhoi Billymkhoi
  • 13-01-2016
$7.40/ 5 pounds
= $1.48/pound

The unit rate is $1.48/pound~
Answer Link

Otras preguntas

what is a faux pas? please help
9x^2+5x-1=0 use quadratic formula to solve for x
what is scapegoating?
how to change 50/12 to a mixed number?
describe how the life of a teen parent differs from the life of a teen without a child.
What Does 'Soup to Nuts' Mean?
How do character traits affect the way people in a community get along with each other? What essential skills were used in this session?
Solve the following linear inequality: 3(x + 4) ≥ 5x – 123
How To Solve The Equation 3(x-6)=10x+3 ?
A certain type of water lily doubles the area it covers every year. Ten years after being planted in our lake the water lilies cover a quarter of the lake's sur