Seudónimo Seudónimo
  • 12-01-2016
  • Mathematics
contestada

Lindsay paid $4.40 for 1 gallon of ice cream. At this rate, what would 1 quart cost? What would 1 pint cost?

Relax

Respuesta :

anitahenry003
anitahenry003 anitahenry003
  • 12-01-2016
$4.40 divided by 4 = $1.10 a quart and $0.55 a pint. SEE 2 PINTS= 1 QUART, 2 QUARTS = 1/2 GALLON AND 4 QUARTS =1 GALLON
Answer Link

Otras preguntas

write. the spelling word that best completes the sentence 1-23
What is the greatest whole number that rounds to the number 277, 300?
the conflict in bosnia is among ethnic groups in the country. true false
In an auditorium there are 24 rows with 32 seats in each row and 22 rows with 35 seats in each row. How many seats are there in all?
Ashley has bought tickets for a raffle. The odds in favor of her winning are 4:5. What is the probability of her winning?
What's the number for 2 hundreds 15 tens and 6 ones
fact or characteristics of nucleic acid
What is the general structure of the universe?
Taxes that have wealthy people pay a higher rate of tax than average or poor people are called __________.
What alternative to slavery do you think the colonists could have used to solve the labor shortage (consider how they could have had a healthy economy without s