azantiz1oyaohl azantiz1oyaohl
  • 16-02-2018
  • Mathematics
contestada

Which has the best unit rate 16 oz for $3.30 or 64 oz for $8.60

Relax

Respuesta :

journeyjewel
journeyjewel journeyjewel
  • 16-02-2018
Well 16 divided by 3.30 is 4.85 and 64 divided 8.60 is 7.44 so the second one would be best
Answer Link
nickum nickum
  • 16-02-2018
it would be 64 oz for 8.60 because you would have to pay twice as much for 16 oz for 3.30

Answer Link

Otras preguntas

Please help me with this!
someone do this got me rq
x+a)^2+b ..... x^2+7 x-8 *
How does the author use characterization to develop a theme of the passage?
Why do you think we have more protests in modern times than in earlier time periods?
The pedigree represents how a certain sex-linked recessive trait is inherited. Which is the most likely genotype of the grandfather? XdY XDXd XDY XdXd
What was Alfred Wegener’s evidence for Pangaea
A ratio is defined as?
1 ¿Cuál fue el primer Rey del pueblo de Israel? 2- ¿Cuáles fueron los pecados de este Rey y cuál fue la actitud del Rey? 3- ¿Cuándo yo cometo estos pecados, baj
Please help with these two questions and please explain how you got it