Kids4life Kids4life
  • 15-12-2015
  • English
contestada

what is the unit rate of 9 kg bag of mangoes for $12?

Relax

Respuesta :

HolmesNWatson
HolmesNWatson HolmesNWatson
  • 15-12-2015
To find the unit rate, you have to divide the cost ($12) by the amount (9)
12/9= 1.333
Therefore, the unit rate is $1.33 
Hope this helps :) 
Answer Link

Otras preguntas

Compare and contrast turbojets and rocket engines
Simplify 10d-3d ? Pls tell me I need help on this
Which of the following statements would Nietzsche mostlikely agree with?A.True peace is responding to one's basic human instincts.B.Peace of soul is possible if
please help I will mark brainliest, I don't know how to do this
(6) Adding fractions 3/25 + 11/25 =22/2514/501412512/50​
BRAINLIEST TO THE FIRST WHO ANSWERS GOOD! PLUS 25 POINTS!in the poem the tide rises the tide falls Longfellow uses figurative language in repetition in a paragr
my name is sai suraj?
Read the excerpt from act 1 of The Monsters Are Due on Maple Street. MRS. BRAND (from her porch) Steve? What was that? STEVE (raising his vo
The cake store is having a 25% off sale on all of its cakes. If the cake you want regularly costs $9, how much would you save with the discount?
How do farms affect the amount of dissolved oxygen in a pond?