maddytonett
maddytonett maddytonett
  • 13-12-2015
  • Mathematics
contestada

Kimmy bought a 5 kilogram can of peanuts for $4.50. What is the unit price?

Relax

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 13-12-2015
The unit price of the can of peanuts is $0.9 per can
Answer Link
Аноним Аноним
  • 13-12-2015
To solve this, we divide the price by the kilograms of peanuts.

4.5/5= 0.9

So therefore, our answer is that it costs $0.9 per can of peanuts. 
Answer Link

Otras preguntas

Which word correctly completes the sentence? All around the attic we found many __________ nests.   A.
Write an equation for the situation. Jolene bought three blouses at one price and 2 Blouses priced $3 below the oothers. The total Cost was $91.50 . Find the
What is the capital of wales?
Solve 7x-6 > 8 and 3x + 4> 22 for x. Could you please help solve this.
What is eminent domain???????????
Which word correctly completes the sentence? My oldest __________ coin collection includes some rare and valuable items.         A. brothers       B.
Describe Columbus crew
which sentence shows correct subject-verb agreement?
What division problem gets you the answer of PI?
You are a school photographer taking individual and class pictures for 2 classes of 21 students each. On average, each individual picture takes 3 minutes and a