Relax

Respuesta :

Hello! So 5 pounds of avocados are $9. Basically, we have to find the unit rate for 1 pound of avocados. To find the unit rate, all you have to do is multiply the price by the amount of pounds. 9/5 is 1.8. There. 1 pound of avocados cost $1.80.