bbrannon5802 bbrannon5802
  • 15-12-2017
  • Mathematics
contestada

Peanuts sell for $3 per pound and raisins sell for $5 per pound. how much of each is needed to create 20 lb of a mixture that would sell for $3.50 per pound?

Relax

Respuesta :

kittendude
kittendude kittendude
  • 19-12-2017
5.7 of each mixture to complete the sale
Answer Link

Otras preguntas

how did the sea serve as ancient Greece highway
Every minute, 2.2 gallons of water flows from a shower. A family of 5 people showers for an average of 9 minutes per person every morning. How many gallons of w
differences in air pressure drive the global wind systems on earth. Which term describes polar winds that blow from east to west? A.)easterlies B.)westerlies C
Explain the role of the cell membrane during passive tranpsort and active transport
Find an equation for the line parallel to 4y+16x=8 and goes through the point (6,4)
Write the difference of expressions as a and simplify it: 17x−13y+8 and 20x+6y._ _-_=_
2x - 3y =6 What is x and y
Which inequality represents the graph below?
What are they going to do during the holiday
durning a five year period, 65% of snowstorms in a certain city caused power outages. twenty-one of the snowstorms did not cause power outages. Find the total n