Tia buys 3.5 ounces of rice. The rice cost $0.12 per ounce. How March money did Tia spend on the rice?



(Who ever gets the question correct and shows the work will get brainy, and 16 pls or more)

Relax

Respuesta :

3.5=.12x 
3.5*.12 you multiply .12 and 3.5 because each ounce is equal to 12 cents
.42 is how much she spent on rice
3.5 x 12 = 42 convert that to money and its .12 x 3.5 = .42
breaking it down 3 x 12 = 36      .5 x 12 = 6
if mulitipled by .5 it means take away half and half of 12 is 6
in the end
3 x 12 = 36
.5 x 12 = 6
 36 + 6 = 42 
i hope this helps