Please answer with steps on how you solved it!
Jason bought a soft drink for $3 dollars and 9 candy bars. He spent a total of $30. How much did each candy bar cost?

Respuesta :

Solve step by step:

30 - 3 = 27

27/9 = 3

3 + 27 = 30 (Total amount)

So, each bar of candy cost $3.00


I really hope my answer helped you! c: