NEED HELP ASAP PLEASEEE <3
Jaclyn is selling cookies for her club. She sells 2 boxes for $5. What unit rate would express the cost per box?
a)$1 per box
b)$1.50 per box
c)$2 per box
d)$2.50 per box

Relax

Respuesta :

5/2 = 2.50 per box <====

Answer:

$2.50 per box

Step-by-step explanation:

Since we know that 2 boxes cost 5$, we can divide 5 by two, since that would be dividing the price by the items. That's the process you use to find unit rate. 5/2=2.5 so the answer would be $2.50 per box.


I hope this helped!! :)