izzyloveya2
izzyloveya2 izzyloveya2
  • 15-04-2015
  • Mathematics
contestada

Elle can buy 2 quarts of milk for $3 or 1 gallon of milk for $3. Which is the better deal? Explain.

Relax

Respuesta :

calamityjane calamityjane
  • 15-04-2015
The better deal is 1 gallon for 3 dollars. Why? It's because in a gallon of milk is 4 quarts. So why by 2 quarts for 3, instead of 4 quarts for 3.
Answer Link

Otras preguntas

how do you use substitution to find y=5x-19 and 5x-5y=-5??
a measuring line on a map
The most commonly used temperature scale in the world is __________.A.CelsiusB.FahrenheitC.GaugeD.Meter
Simplify. 3^2 · 3^4 · 3^6 A) 30 B) 310 C) 312 D) 348
12 out of 5 as a fraction, percent, and decimal.
Differentiate y=c cos t + t^2 sin t
(5a2 + 4ab – 3b2) – (–5ab + 4b2 + 3a2) = ___ a^2 + ___ab + ( ___b^2)
What volume of 1.0 M sodium phosphate, to the nearest tenth of a liter, must be used to make 4.0 L of 0.80 M sodium phosphate?
How is the gerund used in the sentence? All candidates will have an opportunity for speaking. A. direct object B. predicate nominative C. subject D. object
How is Orson Welles's character Macbeth different from Shakespeare's Macbeth? A. Welles's Macbeth did not care about power. B. Welles's Macbeth did not sp