answermecom answermecom
  • 11-05-2017
  • Mathematics
contestada

A pie is cut into 8 pieces. Each piece cisfs $2.25. How much does the entire pie cost? Have p represent the cost of the entire pie.

Relax

Respuesta :

ColeTurisoka
ColeTurisoka ColeTurisoka
  • 11-05-2017
8*2.25= 18

P=18
You have 8 pieces of a pie that costs 2.25 per piece. Meaning you need only multiply 8 and 2.25, giving you 18.
Answer Link

Otras preguntas

How do I do this????​
HELP ASAP!!!! With an explanation
Solve the equation by factoring. 2x^2 + 6x = -4​
find the volume of a rectangular pyramid
In triangle ABC, mZA = 47° and mZB= 70° B 70 47 A С What is the measure of angle C? Enter your answer as the correct value. like this: 42
Remplacez: Rewrite these sentences using double object pronouns.1. Natalie a donné les pommes à M. Mercier.2. Pose-moi tes questions.3. Mes cousins m'ont prêté
Topic Argumentative Eassy Democracy is better than military rules. Write your speech in a school debate either for or against the topic
what set of data corresponds to the dot plot​
Answer these two please
TOPIC:Typhoid 1. What is typhoid? 2.How do people get typhoid? 3. What are the symptoms of typhoid ?