heatherhayworth heatherhayworth
  • 12-03-2015
  • Mathematics
contestada

Rachel can buy 18 eggs for $1.49 or 12 eggs for $1.09. Which is the better buy?

Relax

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 12-03-2015
  1.09/12=0.091  18 eggs is a better buy
Answer Link

Otras preguntas

If a vector 2ỉ +3j +8k is perpendicular to the vector 4j-4i + ak, then the value of a is
Which of the following is equal to the rational expression below when x does not equal -5 or 3? 7(x+5)/(x-3)(x+5)
Use the graph of a function f to determine x or y to the nearest​ integer, as indicated. Some problems may have more than one answer. 5=f(x)
how to go to Hogwarts?
What does a green light mean?​
Determine which of the following characteristics are environmental, not inherited.I. WeightII. Blood groupIII. Language spokenIV. Eye color
Find four distinct complex numbers (which are neither purely imaginary nor purely real) such that each has an absolute value of 3.
What is the approximate circumference of a circle with a diameter of 9? Round answer to nearest tenth.​
What is the product of the rational expressions below? x-8/x+11*x+8/x-11
If f(x)=-2x-3 find f(4)