A cheese pizza costs $5. Additional toppings cost $1.50 each. Write and graph an equation in two variables that represents the total cost of a pizza. Let t represent the number of toppings and c represent the total cost of the pizza. An equation in two variables that represents the total cost of a pizza is c= .

Respuesta :

(C) = 1.50t + 5


I hope this helps!!
c=5+1.50t or something like that