briannalane120
briannalane120 briannalane120
  • 12-04-2017
  • Mathematics
contestada

Please help me i need an answer

Please help me i need an answer class=
Relax

Respuesta :

jackmac1 jackmac1
  • 12-04-2017
Julie wants to buy cartons of apple juice with $55. Each carton costs $3.75.
Let x be the number of cartons she can buy.

3.75x =< 55
Divide both sides by 3.75
3.75x / 3.75 =< 55/3.75
x =< 14.66666

Of course, she can't buy 14.666 cartons so we can the integer part only. Julie can buy 14 cartons of Juice.

Hope this helps! :D
Answer Link

Otras preguntas

I really need help I don't understand on evaluate and on 14
Where are the Hindu Kush and the Himalayas located?
differences between iron and steel
You and two friends share 7 cookies equally how many cookies do you get
Which organization provides assistance to mothers and children living in poverty
what type of protein plays an important role in transmitting signals and to the nervous system
a restaurant and ordered 3940 pounds of rice in 20 pounds back about how many 20 pound bag of rice be the change order
I don't understand these following questions, can someone please help me? 1) find the work done by a 25 N force applied for 6 meters 2) calculate the potential
How did early flooding rivers contribute to the beginning of farming communities
With age, muscles can become weaker. This is due to __________.