Seudónimo Seudónimo
  • 11-04-2017
  • Mathematics
contestada

Charlene bought 4 pounds of pears. She paid for the pairs with a $20 bill and received $9.40 in change. What is the price per pound for the pears?

Relax

Respuesta :

AxenMo
AxenMo AxenMo
  • 11-04-2017

$2.65 is the price per pound.

$2.65 per pound.

Answer Link
19camba
19camba 19camba
  • 11-04-2017
$20 - $9.40 = $10.60
$10.60 / 4 = $2.65
The price per pound for the pears is $2.65
Answer Link

Otras preguntas

Given: RS = 3x - 16 ST = 4x - 8 RT = 60 Solve for RS.
An item has a listed price of$40.if the sales tax rate is 7% how much is the sales tax (in dollars)?
ANYONE PLEASE HELP ME I REALLY NEED THE ANSWER RIGHT NOW I HOPE Y'ALL CAN HELP ME:(I'LL MARK YOU AS THE BRAINLIEST!​
Write a C++ program to read the base , height and values, calculate and print the area of triangle
if the experssion 4x + 3 is equal to 1 for some value of x. what is the expression 4x + 8 equal to for the same value of x​
why was nepal declared a secular state​
Brianna wants to determine the sum 1.2+(-1.6) using the number line. She draws a number line and decides to use 4 tick marks between integer values on the numbe
How does survivor guilt help keep people more empathetic?
Why does John Green refer to China as the first modern state?
causes of mfecani war