Aashley200 Aashley200
  • 13-03-2017
  • Mathematics
contestada

Corey bought 2 1/2 liters of paint for$60
what was the cost per liter of paint.

Relax

Respuesta :

minweiterhune
minweiterhune minweiterhune
  • 13-03-2017
Since Corey spent $60 on 2.5 liters of paint, the cost per liter would simply be $60 divided by 2.5 liters to get how much it costs per liter.

60 / 2.5 = $24/liter
Answer Link
legoman7
legoman7 legoman7
  • 13-03-2017
2.5 l = $60
1l =?
60/2.5 = 24 dollars per litre
Answer Link

Otras preguntas

How would you describe the geography of the majority of Central Africa? A , Most is a tropical rain-forest. B, A lot of the land is a dry, hot desert. C, There
Please awnser 4,6, and 8. I have been struggling forever with these! Thank you!!
Which of the following is not a true statement about Christopher Columbus it oko
The secret to raising smart kids
after an egg is fertilized, it begins to
A butterfly starts at 20m and changes -16m
please somebody help this is my last question​
pamela is 10 years older than Jiri. The sum of their ages are 66, what is Jiri's age?
2v-17<15 solve the inequality ​
After an unequivocal experience of the inefficiency of the subsisting federal government, you are called upon to deliberate on a new Constitution for the United