Jose bought 750 bags of peanuts for $370 dollars he intends to sell each bag for $0.15 cents more then he paid. how much should he charge for each bag

Relax

Respuesta :

Answer:

$0.64333 for each bag

Step-by-step explanation:

$370/750bags = $0.49333/bag

If he intends to seal each bag for $0.15 more:

0.49333 + 0.15 = 0.64333