Micaela and Chelsea each improved their yards by planting rose bushes and ivy. They bought their supplies
from the same store. Micaela spent $58 on 5 rose bushes, r, and 3 pots of ivy, i. Chelsea spent $100 on 5
rose bushes and 10 pots of ivy. Write equations to represent the scenario. Then, find the cost of one rose
bush and the cost of one pot of ivy.

Relax

Respuesta :

Answer:

Step-by-step explanation:

Let:

i: the cost of one pot of ivy.

r: the cost of one rose bush

[tex]5r+3i=58 ......(1)\\5r+10i=100.......(2)\\\\[/tex]

From eq(1) we can get:

[tex]r=\frac{58-3i}{5} \\[/tex]

Substitute eq(1) in eq(2):

[tex]5(\frac{58-3i}{5})+10i=100\\58-3i+10i=100\\7i=100-58\\i=\frac{42}{7} =6\\[/tex]

[tex]r=\frac{58-3i}{5} \\r=\frac{58-3(6)}{5} \\\\r=8[/tex]

Answer:  A rose bush, r, cost $8; one pot of ivy, i, cost $6;

Step-by-step explanation:

[tex]\left \{ {{5r + 3i =58} \atop {5r+10i=100}} \right.[/tex]

We combine them by minus, we get:

    5r + 3i = 58

-    5r + 10i = 100

           - 7i = - 42

               i = 6

We plug in i = 6 to the first equation, we get:

     5r + 3(6) = 58

        5r + 18 = 58

                5r = 40

                  r = 8