Nathos
Nathos Nathos
  • 12-03-2022
  • Mathematics
contestada

need some help with the question in the image​

need some help with the question in the image class=
Relax

Respuesta :

Annder
Annder Annder
  • 12-03-2022

Step-by-step explanation:

cost of 1 kg of jam = x

cost of 1 kg of butter = y

3x + 2y = 29 .....1

6x + 3y = 54 .....2

.....1 × 2 both sides of equation

6x + 4y = 58 .....3

.....3 - ......2

y = 4

replace y = 4 in 1......

3x + 8 = 29

x = 7

Answer Link

Otras preguntas

ecrives 5 lignes sur les forets de france
In the election of 1860, the _______ won the electoral votes of all the free states, except a fraction of the New Jersey votes
A body of mass 2 kg is moving in the positive X-Direction with a speed of 4 m/s collides head on with an another body of mass 3 kg moving in the negative X-Dire
what does 'chop and change' mean?
What Is a Cause-Effect Essay?
what does it mean to 'have a go'?
Which causes malaria, African sleeping sickness, and amoebic dysentery?A. FungiB. VirusesC. BacteriaD. Protists
The sum of the digits is 11. When rounded to the nearest hundred, it's 500. Rounding to the nearest 10 makes it 530. What's the number....
Which causes fermentation?A. AntibodiesB. AntigensC. MicroorganismsD. Antibiotics
What Is Paranormal Fiction?