elladavis0
elladavis0 elladavis0
  • 11-03-2022
  • Mathematics
contestada

A 9-pound bag of white rice costs $53.28. What is the price per ounce?

Relax

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 11-03-2022

Answer:

per ounce is $5.92

Step-by-step explanation:

All you gotta do is 53.28 divided by 9 $5.92!

Mark me brainliest!!

Answer Link

Otras preguntas

What Does 'House Poor' Mean?
many popular beverages are sold in two-kilo bottles. true or false
What was the relationship between the temperance and suffrage movement
What Does 'Buy the Farm' Mean?
In the election of 1860, the _______ won the electoral votes of all the free states, except a fraction of the New Jersey votes
how will you describe the pathway of the oxygen n the breathing system?
Electrons surround the nucleus of an atom and those that are in the outer energy levels are _____.less attracted to the nucleusmore attracted to the nucleusnot
explain why it is usually only necessary to test one point when graphing an inequality
ecrives 5 lignes sur les forets de france
Calculate the electrical energy expended in a device across which the circuit voltage drops by 50 volts in moving a charge of 6 coulombs.