Yesterday, you paid $90 for 75 liters of gas. Today, you want to put another 15 liters of gas into your car,
How much does it cost, assuming the price has not changed?

Relax

Respuesta :

Answer:

It will cost $18 to put 15 liters of gas into your car.

Step-by-step explanation:

We have to find the unit price first, or the price per gallon. To find that, we would do $90 divided by 75 liters, which gives us $1.2 per gallon. Then, to find the price we have to pay for 15 liters, we would do 1.2 multiplied by 15, which is 18! :)