laylaperez1 laylaperez1
  • 15-02-2022
  • Mathematics
contestada

Randy bought 5 candy bars for $7.55. What is the cost per candy bar?
A.
$1.51
B.
$1.44
C.
$9.06
D.
$0.66

Relax

Respuesta :

bfbfbfnfzbai bfbfbfnfzbai
  • 15-02-2022
D $0.66

Because if you do $ 7.55 divide by five you’re gonna get 0.66 so D is the correct answer :D
Answer Link

Otras preguntas

a plant cell is 0.00001267 meter wide. How is this number written in scientific notation.
Write an equation for the situation. Jolene bought three blouses at one price and 2 Blouses priced $3 below the oothers. The total Cost was $91.50 . Find the
How many digits will be in the quotient of 588divided by 6 use place value to explain
Determine the second derivative of y=cosxtanx. Thanks :)
About 6/8 of the earths surface is covered by water. About what fraction of the earths surface is not covered by water?
why did the Roman Empire fell
30 girls and boys have planned for a picnic. there is a ratio of 3 girls to 7 boys how many boys are there?
a machine uses 2.5 liters of fuel each hour it runs,its fuel tank was filled with 10 L  but 1.5 L have already been used how many more hours will the machine ru
for which achievement is Suleiman the magnificent best known?
Write an equivalent expression for 60 + 45