landerson6186 landerson6186
  • 15-02-2022
  • Mathematics
contestada

if 4 pounds of nails cost $11.60, what is the cost of 3.5 pounds?

Relax

Respuesta :

Risko02
Risko02 Risko02
  • 15-02-2022

Answer:

11,6/4*3,5=10,15

........

Answer Link
angelaversano12
angelaversano12 angelaversano12
  • 15-02-2022
the answer is 10.15

first you divide $11.60 by 4
you get 2.9. that is the price for one pound
then you multiply that by 3.5

11.60/4 = 2.9
2.9 x 3.5 = $10.15
Answer Link

Otras preguntas

y u i f g h j k V b n mput in alphebetical order?​
summary for the passage The Big One
What type of government was South Vietnam?
Use the equation below to find v, if u = 24, a=7, and t=4. v=utat V=
1. The total area of all the faces of a three-dimensional figure is called the?Pls Answer Fast PLS PLS PLS​
Match the vocabulary term to the correct definition HELP WILL MARK BRAINLIST answer IF U DO IT THE RIGHT WAY WORTH 50% of GRADE HELP!! Earth or the moon gets i
PLEASE ANSWER QUICKLY I WILL LOVEEE YOU FORREVERRRRRRMrs. Robinson surveyed her class about what flavor cake and ice cream they wanted for their class party. Th
The process of using the new information system and doing away with the old system is known as system ___.​
someone help me ???
One under par on a golf hole is called a _________? birdie bogey par ace