dlewis26 dlewis26
  • 13-02-2022
  • Mathematics
contestada

3 pounds of apples cost $8.37 how much each pound

Relax

Respuesta :

kdu700
kdu700 kdu700
  • 13-02-2022

Answer:

$2.79 per pound of apple.

Step-by-step explanation:

[tex]\frac{3}{8.37}=\frac{1}{x}[/tex]

[tex]3x = 8.37[/tex]

[tex]x = 2.79[/tex]

Answer Link

Otras preguntas

In custom reports, what must metrics and dimensions share in order to report accurately?.
Each leg of a 45°-45°-90° triangle measures 14 cm. what is the length of the hypotenuse? 7 cm 7 startroot 2 endroot cm 14 cm 14 startroot 2 endroot cm
[tex] \sf{x {}^{2} + 6x + 7 = 0 }[/tex]x² + 6x + 7 = 0help please it's due today :(​
Solve for t 16−2t=t+9+4t
Identify how a good physcologist views new claims in physcology
Which, if any, of the following descriptions apply to this painting?
How many groups are in the modern periodic table?
3x + 4y = 3 4y + 3x = 4 How many times will the lines intersect?
Chana and Josiah started skating at the same time in the same direction, but Josiah had a head start 10 meters past the starting line. Chana skated 3 meters per
As you finish your college degree, you learn that the mountain behind your childhood home in the hills of the town you grew up are slated to be mined for coal u