ILoveHelp6405 ILoveHelp6405
  • 14-01-2022
  • Mathematics
contestada

Elsa bought 34 pieces of cake for a party. She paid $102. What's the price of 5 pieces of cake?

Relax

Respuesta :

Mersikull Mersikull
  • 14-01-2022

Answer:

15

Step-by-step explanation:

102/34=3

This means that 1 piece of cake costs $3

So 5 pieces of cake costs $15

(3x5=15)

Answer Link

Otras preguntas

find the ans:- 3.45×1000​
Find each angle measure in the triangle. 3x° 2xº 4xº
Farmers are often at the mercy of which of the following -- which is totally out of their control? A. Prices B. Laws C. Disease D. Weather
A machine produces 4500 parts in an 8 hour day. In minutes, how long will it take to produce 100 parts?
You do work when you shovel your driveway. If you use a snow blower, is the work done more, less or the same? Explain.
How many moles of HCL are in 18 grams? (Use the molar mass to convert miles to grams. Round you answer to 2 decimal places.)
Please help someone anyone please help
how do continental uniforms differ from those of the british
elige un tema sobre algun heroe/heroina o algun recurso y realiza un texto breve explicandolo en ingles y español
A short summary of the diplomatic effects of World War Il