Doug has $15 to spend on grapes and blueberries. The blueberries are on sale and cost one-third of the price of grapes. The grapes cost $3/lb. Let x represent the number of pounds of grapes and y represent the number of pounds of blueberries.
What is the cost of grapes?
what is the total cost of blueberries?
​

Relax

Respuesta :

Answer:

the cost of grapes is $3/lb and the cost of blueberries is 1 dollar