
Roman may buy 23 tomato and 9 radish, Β for the school garden.
Β
Let (r) represent the cost of one packet of radish seeds, and
Let (t) represent the cost of one packet of tomato seeds.
Amount spent by roman = $62.75
It denotes that;
[tex]\ 1.75r +2.5t = 62.75.......equn. 1[/tex]
Roman bought 32 packets of seeds and one packet of radish seeds costs = $ 1.75.
One packet of tomato seeds costs = Β $ 2.50.
It denotes that,
[tex]\ r+t=32.....equn.2[/tex]
Substitute t=9 , and r= 23, we have
In eq. 1
[tex]\ = 1.75\times9 + 2.5\times23 = 62.75\\ = 15.75+57.5 \neq 62.75 \\ = 62.75 = 62.75[/tex]
In eq.2
[tex]\ =32=23+9 = 32\\ [/tex]
Here, both the equations are satisfied, therefore, option [C] is correct.
Learn more about equation:
https://brainly.com/question/2263981