Seudónimo Seudónimo
  • 13-01-2022
  • Mathematics
contestada

The teachers have $25 to buy supplies . Write and evaluate a numerical expression to show how much more money they will need to buy the cups and napkins.

Cups= $3.50 -12 per package
Napkins= $4.25 - 10 per package

Relax

Respuesta :

rue115
rue115 rue115
  • 28-02-2022

Answer:

they will need 25 dollars more to buy the cups n napkins

Answer Link

Otras preguntas

HELPPPPPP!!!! Someone,please help me with this
Most common migratory birds?
If the sequence of bases in one strand of dna is attcgac, what will be the base sequence on the strand that is formed during replication?
Exit what makes simple machines useful for people without enough strength to complete a task? a. work is reduced, while time is decreased. b. input force is r
I need help with this question
In interpreting the freedoms set out in the 1st amendment, it can often be said that the court a. has restricted freedom of religion but never freedom of speec
What climate types is found near the equator?
Does [tex]\frac{x}{1+x}[/tex] have an asymptote?
Solve for x, show all your work: x/3=10 its a fraction
suppose you water a potted plant in place at by a window in a transparent airtight jar predict how the rate of photosynthesis might be affected over the next fe