bellianbatellene5 bellianbatellene5
  • 15-01-2017
  • Mathematics
contestada

If 6 pounds of strawberry cost $11.94 how much would eight pounds cost

Relax

Respuesta :

anthonysilby1
anthonysilby1 anthonysilby1
  • 15-01-2017
11.94 = 6 pounds
11.94/6 = 1 pound
1 pound = 1.99
8 pounds = 1.99*8
8 pounds = $15.94
Answer Link
Ktmlife5
Ktmlife5 Ktmlife5
  • 15-01-2017
Its $15.92 is the cost for 8 pounds 
Answer Link

Otras preguntas

BRO SOMEONE PLSS HELP ME Write the inequality that represents the possible values for x
A process or set of rules to be followed in calculations or other problem-solving operations, especially by a computer� Question 14 options: Malicious Algorithm
Explain why the melting temperature of boron trichloride is much lower than that of sodium chloride​
What causes STI's & how are they transmitted?
Please I need help now!!!
Nominal GDP targeting implies that
point) According to the Missouri Compromise, which state would enter the Union as a free state? Florida Maine California Texas​
more help... please... I'm very stuck​
which statement is true?
Using Converting The Percentages First Into Fractions, Determine The Followinga) 10% of 120b) 25% of 16c) 30% of 20d) 40% of 25e) 75% of 48f) 60% of 140g) 90% o