Bryant570 Bryant570
  • 12-01-2022
  • Mathematics
contestada

A 5 poundcartonof clementine oranges priced at $4.30. what is the price per pound

Relax

Respuesta :

DanielLee2026
DanielLee2026 DanielLee2026
  • 12-01-2022

Answer:

$0.86, or 86 cents

Step-by-step explanation:

5 = $ 4.30

1 = $ 0.86

$4.30/5 = $0.86, or 86 cents per pound.

Answer Link
kristybell369 kristybell369
  • 12-01-2022
The answer to the question is 0.86
Answer Link

Otras preguntas

-0.4a+3=7[tex] - 0.4a + 3 = 7[/tex]
Will mark brainliest
Which heading is most appropriate for the partial outline below that is related to conditions during the 18th and 19th centuries
Help ASAP PLEASE!!! Will mark you brainilist if so :) ♥♥♥
GodgkgidFziglxkcfzizgofizgkckzzglzgllgzgzgl
In southeast Asia, Islam has had the most success in Malaysia and____ Vietnam Indonesia Polynesia Cambodia
explain how an inmune system response starts after a macrophage attacks a pathogen?
who qualifies for medicaid benefits people of all ages with low incomes disabled individuals who are over 18 families that pay for private insurance U.S. citi
Which of the following is not a traditional role for a manager? A. managing finances B. managing employees C. managing executive recruitment and retention D.
What does it mean if one person has a higher value for power?