Jayfebus0
Jayfebus0 Jayfebus0
  • 12-01-2022
  • Mathematics
contestada

You can buy 5 oranges for $2.50. What is the unit rate for 1 orange? How much would 8 oranges cost?

Relax

Respuesta :

27lmcdowell
27lmcdowell 27lmcdowell
  • 12-01-2022

Answer:

Step-by-step explanation:

You have to divide 5 by 2 to find the unit rate.

5/2= 2.5

Hope this helps.

Answer Link

Otras preguntas

One out of every 4 students in a club is a girl.There are 20 students in the club.How many girls are in the club?
My math problem. 2+2/2 Please help me
How did the industrial revolution impact Louisiana?
fertilization that happens when sperm cells are released into the body of the female animal ​
Measuring Sustainable Earnings Harnishfeger Corporation was a mining machinery and equipment company based in Wisconsin. The company voluntarily changed its dep
Rearrange x= v+5 to make v the subject.
Explain how form and function are related in human cells. Include examples.
Find the value of x.
Explain how to identify a starting position on a line.
Do as directed pick out the present participle from the sentence I don't like frightening stories​