shermarcusbarn
shermarcusbarn shermarcusbarn
  • 12-01-2017
  • Mathematics
contestada

The price of apples is $3.60 for 3 pounds. Write the price as a unit rate.

Relax

Respuesta :

Helpmestudy123 Helpmestudy123
  • 12-01-2017
1, 080.....sorry if it's wrong
Answer Link
ivanantwidnokr45 ivanantwidnokr45
  • 18-11-2020

Answer:

Take the total and divide by the amount to get answer.

3.60 /3 = $1.20 per pound

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

Explain why an absolute value can never be a negative
please help i will give brainliest
Help me solve this problem please
Everywhere on Earth has a . We write a global address using two numbers. They are called . The global address of a place can be found on a map called a map. The
can someone please help me .. will mark brainliest !
Identify the nucleotide sequence of the complementary RNA strand TGGTTTGGCTCA UUUTTTGGCCCA UGGUUUGGCUCA ACCAAACCGAGT
If the original quantity is 8 and the new quantity is 4​, what is the percent​ decrease?
m/9 - 9 = -8. please help
Find the slope-intercept equation of the line that passes through (0,-1) and has a slope of -2/3 .
(Will mark brainliest and give $5 Starbucks digital card Include SC!!!) For which set of triangles can you immediately use the AAS congruence criteria to prove