evoj9689 evoj9689
  • 14-12-2021
  • Mathematics
contestada

26 kg of potatoes cost $210.60. How much would 6 kg cost?

Relax

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 14-12-2021

Answer:

$48.6

Step-by-step explanation:

We have to use Unitary Method, means, we'll first have to find cost of one unit.

26 Kg ---------> $210.60

1 Kg ---------> $210.60 / 26

6 Kg ---------> $210.60/26 x 6 = $48.6

Hope it helps :)

Answer Link

Otras preguntas

what was the long-term global temperature trend over the past 100 million years?
Please help me please help please
What opinion does Washington express about the equal rights movement for African-Americans?
Calculate the volume of the rectangular prism
1. find the mean: 5,6,3,10,112. find the mean: 20,10,15,30,32,223. find the median: 5,6,3,10,24. find the median: 11,14,10,5,4,75 find the mode: 1,2,3,3, 6, 7,
How have policies changed about smoking in public?
science- Which of the following was a result of the Agricultural Revolution? Humans began to stay in one place more. Humans began more intense hunting and gat
PLEASE HELP 100 POINTS AND BRAINLIEST
what is the calculation of [tex]2 5 \6 - (4 1 \3 - 3 \2)[/tex]​
The Twelve Tables were ________. A laws that protected people's basic rights to be free B the rules for what emperors could legally do C famous pieces of furnit