ij907521 ij907521
  • 13-12-2021
  • Mathematics
contestada

if 4.5 pounds of cherries cost $10 , what is the unit price per pound ? A.$0.22 B.$0.45 C. $2.22

Relax

Respuesta :

jen4755 jen4755
  • 13-12-2021

Answer:

C

Step-by-step explanation:

Divide the price by the weight 10 / 4.5 = $2.22 per pound

Answer Link

Otras preguntas

Figure A and Figure B are similar with a ratio of similarity of 1/8, and the area of figure A is 13 units, what is the area of figure B
How would you solve this logarithm problem?
a new cd player costs $71.00. Minny waits until it is 25% off to buy. Find the amount that minny pays for the new cd player.
If you could answer both questions, that would be
The answer please anybody I need to get a A
The painting battle of issus celebrated
Why did the companies control the government of their colonies? They did not believe in the rights of the people. They wanted to control the colonists so they c
write this equation into standered form and give me the key points ie ig a parabola the focus and vertex, if circle, center and radius: x^2-4y^2-2x-8y=7​
Describe the effect of the Protestant Reformation on Europe.
At the beginning of chapter 11, the narrator tells us that it was “impossible to go to town without passing” the home of Mrs. Henry Lafayette Dubose. What posit