At a corner store, apples cost $1 and orange cost $2 victor has 18$ to spend buy fruits

Write an equation that relates the number of apples a, to the number of oranges,o, victor can buy while spend exactly $18

Respuesta :

18 = 1a + 2b


That’s the equation for it