If a unit price label has a unit price of 21. 5 cents per pound, how much is the total price for an 8 pound package? a. $0. 37 b. $1. 72 c. $2. 69 d. $17. 20.

Relax

Respuesta :

Answer:

b $1.72

Explanation:

21.5 cents for 1 pound

p for 8 pounds

p = 8 * 21.5

= 172 cents

= $172 / 100

= $1.72