badatmathmate6098 badatmathmate6098
  • 15-10-2021
  • Mathematics
contestada

Jasmine bought 32 kiwi fruit for $16. IfJasmine has $4, how many kiwi can shebuy?

Relax

Respuesta :

qanitaaa
qanitaaa qanitaaa
  • 15-10-2021

Answer:

8 kiwis

Step-by-step explanation:

(÷4)32=$16(÷4)

8 =$4

hope this helps

Answer Link

Otras preguntas

When the raven does not leave despite the speaker's pleas that it do so at the end of Poe's "The Raven," what does the speaker realize? A. He will never get
"The worker is exploited when he does not control the value created by his own labor." Do you agree? Why or why not?
The process that enables cells of the body to burn food and release energy is called
Synonyms for ordinary
What was the main reason Joseph Stalin created collective farms
Most promotional plans include multichannel approaches. True False
is the literary device that provides clues or hints to suggest what will occur later in a story.
How many kg of meet does she wolf need per day
Why did people begin to question the worth of slavery
Find the sum of the geometric series. 20-10+5-5/2+ ... a. 3718/13 b. 40/3 c. 3003/7 d. 715 Please select the best answer from the choices provided a) A b) B c)