You bought a magazine for $ 5 and four candy bars . You spent a total of $ 11 . How much did each candy bar cost ?

Relax

Respuesta :

Answer:

$1,5

Step-by-step explanation:

total money spent - cost of magazine = money spent on candy bars

$11 - $5 = $6

money spent on candy bars divided by number of candy bars = price of one candy bar

$6 / 4 = $1,5

1.50$. Subtracts five from 11 giving you 6 divide by 4 giving you 1.50