A package of 12 light bulbs costs $19.97, while a package with 4 light bulbs costs $4.97. Which is the better buy? Round your answer to the nearest cent if necessary.

Relax

Respuesta :

Answer:

The 12 pack of bulbs rounds to $1.66 per lightbulb.

The 4 pack of bulbs rounds to $1.24 per lightbulb

The 4 pack of lighbulbs is the better buy.

Step-by-step explanation: