Karlaysergio12
Karlaysergio12 Karlaysergio12
  • 13-10-2021
  • Mathematics
contestada

50 pounds of pet food for
$37.99
Unit rate

Relax

Respuesta :

laylagray891 laylagray891
  • 13-10-2021

Answer:

$0.76

Step-by-step explanation:

$37.99 divided by 50 pounds = $0.7598 per pound

Round 0.7598 and you will end up with 0.76.

Answer Link

Otras preguntas

Match the following enzymes of DNA replication with their respective functions:
What type of quote is a paraphrase?
draw the lewis structure for BrCN and assign charges to theatoms
How did the sinking of the Lusitania bring the United States closer to declaring war in 1915?
How many real solutions exist for the system of equations?
What political situation was Swift satirizing?
tv advertising agencies face increasing challenges in reaching audience members because viewing tv programs via digital streaming is gaining in popularity. a po
Find the coordinates of point A' if point A(7, -2) is rotated 180 about the origin
Which type of figurative language is present in the following line of poetry?Oh fair and sweet, for all your heart of stone. Metaphor Onomatopoeia Personificati
what are the assumptions for regression analysis? select all that apply. the sample is a random sample. there can be no outliers. for any specific value of the