jonesd2002 jonesd2002
  • 12-10-2021
  • Mathematics
contestada

TWO DVDs and one videocassette tape cost $72. One DVD and two videocassette tapes
cost $57. What is the price of each item?

Relax

Respuesta :

wifi5395
wifi5395 wifi5395
  • 12-10-2021

Answer:

dvd cost 36 dollars

casette costs 10.5 dollars

Ver imagen wifi5395
Ver imagen wifi5395
Ver imagen wifi5395
Answer Link

Otras preguntas

Which correctly identifies the location of the asteroid belt? Question 1 options: A B C
Which language is not one of the official United Nations languages? French German Chinese English
Which type of unconformity occurs when sedimentary rock overlies igneous rock? Question 8 options: disconformity nonconformity angular unconformity conformity
will 5x-3y>15 have a solid line
what are the coterminal angles for an angle of 5 pi over 3 radians​
Assuming that the character L.V. Craig is a symbol, what does he most plausibly represent?
a state charges 4% sales tax on all purchases and there is a federal tax of 10% on jewelry what will be the cost to the purchase of a $15 bracelet
What is 3 In 3 - In 9 expressed as a single natural logarithm? In 3 In 6 In 18 In 27
What is a potential negative effect of an expansionary policy? decreased borrowing increased interest rates increased inflation decreased available credit
Given cosθ=3√3 and sinθ<0 . What is the value of sinθ ?