briannaedwards79 briannaedwards79
  • 15-09-2021
  • Mathematics
contestada

Sally bought a soft drink for 4 dollars and 4 candy bars. She spent
a total of 20 dollars. How much did each candy bar cost ?

Relax

Respuesta :

dixiepixieuwu
dixiepixieuwu dixiepixieuwu
  • 15-09-2021

Answer:

Each candy bar is 4 dollars.

Step-by-step explanation:

20 - 4 = 16

16 divided by 4 = 4

Answer Link

Otras preguntas

Solve 17 and 18 please.
शास्त्रीय संगीत में प्रयुक्त वाद्यों के नाम​
Find the product of place values of 2 in 4,72,523.​
Make corrections in punctuation and capitalization in the sentences below. (1) look at your fingertips and you will see small ridges in the skin the pattern of
What are the three contributing factors that led to human trafficking ?​
Use the slope formula to find the slope of the line through the points (2,10) and (10,−8).
why should we sleep?????​
Please HELP ITS DUE LATER TODAY PLZ HELP ILL AWARD BRAINLIST
In parallelogram KLMN if LP=7 find LN.
due today help meeeeeee