stunnat04 stunnat04
  • 15-09-2021
  • Mathematics
contestada

Pierre is an artist. Last week he bought 5 brushes and 6 tubes of paint for $43. This week he bought 12 tubes
of paint and 4 brushes for $56. What is the cost of one brush? What is the cost of one tube of paint?

Relax

Respuesta :

ashtonbarendt
ashtonbarendt ashtonbarendt
  • 15-09-2021

Answer:

indeed

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

Dena is biking down a 7/8 mile bike trail. She stops to greet a friend after biking 3/8 of a mile. How much farther does she need to travel?
I. The Bread Machine (25 points) In real life, you must often make choices about whether to buy something pre-made or make it yourself. There are many things t
a store advertises that customers can take 25%off the original price and then take an extra 10%off is this 35% of? explain
73/9 as a mixed number
Which British colony was referred to as "the jewel in the imperial crown"? A. India B. Hong Kong C. Kenya D. Egypt
How do you solve 216^x-1=6
4(1-3n)-14> 4(2n+3)-9n
Which pair of terms can be used to represent any two consecutive odd numbers?
American soldiers often quarreled with each other and refused to take orders. A. True B. False
congress decides to pass a law that increases minimum wage, this is an example of using a(n) ______ power.