Jon's teacher wants to buy giant cookies for the entire class. If the cookies cost $2.40 each, write an equation that shows how many cookies can be bought with $40.
Group of answer choices

Respuesta :

Answer:

2.40x=40 if that's an option!

Step-by-step explanation: