How much did the roses cost?
Enter the correct answer.
Brad wants to buy flowers for his friend
with $15. The daisies are $1 each and
the roses are $3 each. He buys 3 more
daisies than roses.
OOM
DONE
Clear all
F?

Relax

Respuesta :

Answer: The roses costed $9

Step-by-step explanation:

3 multiplied by 3 equals 9

1 multiplied by 6 equals 6

9+6=15