Cherries cost ​$2​/lb. Grapes cost ​$1.50​/lb. You can spend no more than ​$9 on​ fruit, and you need at least 5lb in all. Create a graph showing the amount of each fruit you can buy.

Relax

Respuesta :

This is the graph
 



 
 Y=-(4/3).X+30



 

Ver imagen alkhalidisara