22alyssacof 22alyssacof
  • 13-08-2021
  • Advanced Placement (AP)
contestada

It costs Mike $5 to make a cake, which he then sells for $15. $10 is Mike's:

cost.

price.

profit.

demand.

Relax

Respuesta :

name372
name372 name372
  • 13-08-2021

Answer:

Profit

Explanation:

Profit is the amount of money earned from a product, Mike earned $10, that is his profit.

Answer Link

Otras preguntas

Where was the first successful European colony founded by and by whom
The value of x is ___?
Which word or phrase is not parallel with the other words or phrases? A. baseball B. soccer C. playing sports D. basketball
What are different types of democratic giveaways
identify 3 african countries with a coastline on the altlantic ocean
Which option identifies how the situation in the following scenario plays a part in obesity? Colton is in seventh grade and has walked to school the last four
The sum of three consecutive even integers is 78. What is the value of the smallest of the three integers?
Help asap!!!!!!!!!!!
What does " Mi Gente" mean?
Slave codes affected enslaved people by A. turning them into indentured servants. B. protecting them from slaveholders C. keeping them powerless. D. protecti