Parramayaroc
Parramayaroc Parramayaroc
  • 14-12-2016
  • Mathematics
contestada

A 5-pound bag of apples cost $3.50. Use that rate, to complete the table to identify equivalent ratios, and then answer the questions.

Apples*?5?15
Cost0.703.507?

Apples cost $ __ per pound.

comment the answer below no need to solve it out just write the answer!!!!!!!!!!!!!!

Relax

Respuesta :

nobillionaireNobley
nobillionaireNobley nobillionaireNobley
  • 16-12-2016
Apples cost $3.50/5 = $0.70 per pound.
Answer Link

Otras preguntas

is it true or false that after the american revolution conflicts in the northwest territory erupted between remaining british soldiers and native americans
How long was a million days ago in hours?
is it true or false that after the american revolution conflicts in the northwest territory erupted between remaining british soldiers and native americans
graph x+2 is greater than -2
If light travels 671,000,000 miles per hour, how many miles will it travel in one minute?
How long was a million days ago in hours?
what is x3+3x2-x-3 factor by grouping
McDonald's has sold more than a billion hamburgers. If it were possible to eat a hamburger every minute of everyday (day and night) without stopping, how many y
solve the missing measure of a square, when P=76inFormula: P=4s
find the area of a circle with a diameter of 22 inches?