
Respuesta :
Answer:
a. CaClâ‚‚.2 Hâ‚‚O (aq) + Kâ‚‚Câ‚‚Oâ‚„. Hâ‚‚O (aq) ----> 2 KCl + CaCâ‚‚Oâ‚„ (s) + 3 Hâ‚‚0 (l)
b. Ca²+ (aq) + C₂O₄²- (aq) ----> CaC₂O₄ (s)
C. moles of CaClâ‚‚.2 Hâ‚‚O reacted in the mixture = 0.00222 moles
d. Mass of CaClâ‚‚.2 Hâ‚‚O reacted = 0.326 g
e. Moles of Kâ‚‚Câ‚‚Oâ‚„.2 Hâ‚‚O reacted = 0.00222 moles
f. Mass of Kâ‚‚Câ‚‚Oâ‚„.Hâ‚‚O reacted = 0.408 g
g. mass of Kâ‚‚Câ‚‚Oâ‚„.Hâ‚‚O remaining unreacted = 0.145 g
h. Percent by mass CaClâ‚‚.2 Hâ‚‚O = 37.1%
Percent by mass of Kâ‚‚Câ‚‚Oâ‚„.Hâ‚‚O = 62.9%
Explanation:
a. Molecular equation of the reaction is given below :
CaClâ‚‚.2 Hâ‚‚O (aq) + Kâ‚‚Câ‚‚Oâ‚„. Hâ‚‚O (aq) ----> 2 KCl + CaCâ‚‚Oâ‚„ (s) + 3 Hâ‚‚0 (l)
b. The net ionic equation is given below
Ca²+ (aq) + C₂O₄²- (aq) ----> CaC₂O₄ (s)
C. mass CaCâ‚‚Oâ‚„ produced = 0.284 g, molar mass of CaCâ‚‚Oâ‚„ = 128 g/mol
moles CaCâ‚‚Oâ‚„ produced = 0.284 g / 128 g/mol = 0.00222 moles
Mole ratio of CaCâ‚‚Oâ‚„ and CaClâ‚‚.2 Hâ‚‚O is 1 : 1, therefore moles of CaClâ‚‚.2 Hâ‚‚O reacted in the mixture = 0.00222 moles
d. Mass of CaCl₂.2 H₂O reacted in the mixture = number of moles × molar mass
Molar mass of CaClâ‚‚.2 Hâ‚‚O = 147 g/mol
Mass of CaCl₂.2 H₂O reacted = 0.00222 moles × 147 g/mol = 0.326 g
e. Mole ratio of Kâ‚‚Câ‚‚Oâ‚„.2 Hâ‚‚O and CaCâ‚‚Oâ‚„ is 1 : 1, therefore, moles of Kâ‚‚Câ‚‚Oâ‚„.2 Hâ‚‚O reacted = 0.00222 moles
f. Mass of K₂C₂O₄.H₂O reacted in the mixture = number of moles × molar mass
Molar mass of Kâ‚‚Câ‚‚Oâ‚„.Hâ‚‚O = 184 g/mol
grams K2C2O4-H2O reacted = 0.00222 moles 184 g/mole = 0.408 g
g. Mass of sample = 0.879 g
mass of CaClâ‚‚.2 Hâ‚‚O in sample completely used up = 0.326 g
mass of Kâ‚‚Câ‚‚Oâ‚„.Hâ‚‚O in sample = 0.879 g - 0.326 g = 0.553 g
mass of Kâ‚‚Câ‚‚Oâ‚„.Hâ‚‚O remaining unreacted = 0.553 g - 0.408 g = 0.145 g
h. Percent by mass CaClâ‚‚.2 Hâ‚‚O = 0.326 /0.879 x 100% = 37.1%
Percent by mass of K₂C₂O₄.H₂O = 0.553/0.879 × 100% = 62.9%